Moda, Trendler

Sürdürülebilir Sneakerlar

Project Veja

Sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk konusunda açık ara ileride olan sneaker markası Veja’nın hikayesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu hikaye, kurumsal hayattan kaçıp dünyayı dolaşan, ardından 2005 senesinde çevreci bir iş modelini Veja sneakerları ile Fransa’da geliştiren François-Ghislain Morillion ve Sébastien Kopp’un hikayesi.  Hikayelerine başlarken gerçekten inanılmaz ve ulaşılması güç olan bir amaç ile başlamışlar. Ürün olarak sneaker tercih etmelerinin sebebi ise bulunduğu çağı çok iyi yansıtan ve plastik kullanımı fazla olduğu için çevreci olması en zor ürünlerden biri olması imiş. Sosyal sorumluluk, transparan iletişim ve araştırma ve geliştirmeyi merkezine alan marka, konu hakkında hiçbir deneyimleri olmadan başlayan kurucuları ile örnek bir girişimcilik hikayesi niteliğinde. Markanın ismi de çok ilginç. Veja Portekizce’de “bakmak” anlamına geliyor yani marka “ürünün arkasına, nasıl yapıldığına, nereden geldiğine bak, sadece sneaker’a odaklanma” diyor.

Normal bir sneaker markasının maliyetinin %70’i reklam iken Veja reklam yapmıyor. Tam tersi bu bütçeyi, ürünlerini daha çevreci ve sürdürülebillir hale getirebilmek ve rafta benzer markalar ile aynı fiyattan satılabilmek için harcıyor. Bir Veja diğer marka sneakerlara göre 5 ila 7 kat daha maliyetli üretiliyor. Satın alınan hammadesinden çalışanlarına kadar herkesin haklarını gözeterek, en iyi kalitede, en az çevreye zarar verecek şekilde Brezilya’da üretilen sneakerların daha maliyetli olması tabi ki şaşırtıcı değil.  

Veja marka iletişiminde tüm tedarik ve üretim süreçlerini şeffaflık ile paylaşarak tüketicisine bir adım daha yaklaşıyor. Organik pamuk veya Amazon ormanlarından temin edilen ham kauçuğun alındığı fiyattan hangi köyden alındığına varıncaya dek veya kaç ton tüketildiği gibi birçok bilgiyi şeffafça internet sitelerinde bulabiliyorsunuz.

Veja, satın alma kararlarında çevrecilik ve sürdürülebilirliğin önemli rol oynadığı Millenialların (2000’li kuşağın) ilgisini çekmeyi başarmış durumda. Öyle ki marka 16 senede 60’dan fazla ülkede 2500 satış noktasına ve 25 modele ulaşmış durumda. Sürdürülebilirlik konusunun bu kadar revaçta olduğu bir dönemde, hikayesi olan, bu hikaye ile farklılaşan ve markasını konumlandıran Veja sneakerlar, reklamsız harika bir pazarlama stratejisi ve iş modeli kurmuş durumda. Daha nice benzer iş modelleri görmek dileğiyle paylaşıyoruz…

#sürdürülebilirlik #fashion #sneaker #veja #sustainability #moda #sporayakkabı

Burcu Kayabaşlı

BURCU 2 KIZ ÇOCUK ANNESİ, KADIKÖY ANADOLU LİSESİ ARDINDAN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İKTİSAT MEZUNU, 20+ SENEDİR KURUMSAL HAYATTA FİNANS ALANINDA VE YÖNETİCİLİK POZİSYONLARINDA ÇALIŞAN, İŞİNİ ZEVKLE YAPAN, MUTLU BİR İSTANBUL SAKİNİ. ÖTE YANDAN MODAYA AŞKI İLE AYRIŞAN, ARAŞTIRMAYI, YAZMAYI, SEYAHAT ETMEYİ ÇOK SEVEN VE HAYAT BOYU ÖĞRENMEYE, DEĞİŞİME VE BÜYÜMEYE CANI GÖNÜLDEN İNANAN, SIRADAN OLAN AMA SIRADAN OLMAYI REDDEDEN SİZDEN BİZDEN BİRİ.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.