Kültür / Sanat

“The Bold Type” Dizisi

Yeni “Sex and the City

Bir filmin veya dizinin kostümleri o sahneyi ve o karakteri sizin için tamamlayan vazgeçilmez unsurlardır. Yakın zamanda kostümleri ile çokça konuşulan Emily in Paris, Bridgerton dizilerinin yeni sezonunu beklerken şimdi de The Bold Type dizisini konuşuyoruz. The Bold Type Cosmopolitan dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Joanna Coles ve onun ekibinden ilham alarak hayata geçirildi. The Bold Type’ın farkı, hem moda, hem dergicilik hem de New York’un dinamik hayatını birleştirmesinden kaynaklanıyor olması. Dizi boyunca sadece senaryoyu değil aynı zamanda mekanları ve kostümleri de hayranlıkla izliyorsunuz.

Dizinin ana karakterleri olan Jane, Kat ve Sutton’un birbirlerinden ayrışan farklı stilleri var. Jane’de fönlü saçlar ve her daim kırmızı ruj ile klasik Hollywood gösterişinin etkisini görebiliyoruz. Karakterini yansıtan ve çok da trendy olmayan kombinler tercih ediyor. Genelde uzun kollu, çiçekli veya fırfırlı üstleri minilerle tamamlıyor ve her daim mutlaka platform ayakkabılar giyiyor.

Kat ise Afrikalı-Beyaz kökenlerine uygun, mesleği olan sosyal medya direktörlüğü ile uyuşan trendy, etnik ve hip bir tarz sergiliyor. Dar, crop veya dekolte üstleri ile hem cesur hem de daha iddialı kombinler giyebiliyor. Sutton ise moda konusunda yetenek ve ilgisine paralel olarak farklı kombinler ortaya koyuyor. Uzun kollu çizgili bluzleri, her duruma uygun jean tulumları ve klasikten arındırdığı çiçekli blazer ceketleri ile daha ilerici bir moda anlayışını sergiliyor.

Derginin editörü yani gerçek hayatta Joanna Coles’a dizide hayat veren ise Jacqueline karakteri. Jacqueline gerçekten tam bir Genel Yayın Yönetmeni. Her daim şık, saçı makyajı kıyafetleri ile 30 senelik sektör deneyimi olan bir kişiye uygun örnek bir stil sergiliyor. Kendinden emin, olgun ve yaşına uygun, kimi zaman minimalist seçenekleri ile bizi kendine hayran bırakarak tam da hedefine ulaşıyor. Biz Jacquelin’in kıyafetlerindeki canlı tek renk kombinleri ile yaka ve kollarda sürprizler yapmasını çok sevdik. Az ama şık, iddialı, genelde altın rengi aksesuarları ile kombinlerini tamamlanmasına ise bayıldık.

Sadece karakterler ve kostümleri değil, aynı zamanda derginin çekimlerinde kullanılan kıyafetlerin bulunduğu “giysi dolabını” (the Fashion closet) ise imrenerek ve iç geçirerek izledik. Tüm bunları pandemi döneminde evden çıkamayıp, seyahat edemezken bir de New York manzaraları ile birleştirince The Bold Type bizim için su gibi bitirip yeni sezonu heyecanla bekleyeceğimiz bir seriye kolayca dönüştü.

The Bold Type’ın ilk sezonu 2019’da çekilmeye başlanmıştı. Toplam 4 sezonu bitti ve 5. Sezon için gün sayılıyor. Netflix Türkiye’de bu ay yayınlanmaya başladı. Kostümleri tasarlayan Lisa Frucht’e ve diziye ilham olan başarılı lider Joanna Coles’a teşekkür ediyoruz.

#Netflix #theBoldtype #Bridgerton #EmilyinParis #Dizi #Scarlet #Cosmopolitan #JaneSloan #SuttonBrady #KatEdison #Fashion

Yazar: Burcu Kayabaşlı

Editör: Deniz Bayel

Burcu Kayabaşlı

BURCU 2 KIZ ÇOCUK ANNESİ, KADIKÖY ANADOLU LİSESİ ARDINDAN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İKTİSAT MEZUNU, 20+ SENEDİR KURUMSAL HAYATTA FİNANS ALANINDA VE YÖNETİCİLİK POZİSYONLARINDA ÇALIŞAN, İŞİNİ ZEVKLE YAPAN, MUTLU BİR İSTANBUL SAKİNİ. ÖTE YANDAN MODAYA AŞKI İLE AYRIŞAN, ARAŞTIRMAYI, YAZMAYI, SEYAHAT ETMEYİ ÇOK SEVEN VE HAYAT BOYU ÖĞRENMEYE, DEĞİŞİME VE BÜYÜMEYE CANI GÖNÜLDEN İNANAN, SIRADAN OLAN AMA SIRADAN OLMAYI REDDEDEN SİZDEN BİZDEN BİRİ.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.