Trendler

Gardrobunuzda Tarafınızı Seçin!

Çanta sevenler ile Ayakkabı sevenler diye bir ayrım olduğunun farkında mısınız? İlk önce hangi gruba girdiğinizi anlamakta fayda var. Bunun için şu önemli soruyu cevaplayabilirsiniz: Elinizde sadece birini satın alma şansınız olsa hangisini seçersiniz? Hangisinden vazgeçemezdiniz? Çanta mı ayakkabı mı? Ayakkabı sevenler, ayakkabının bir giysiyi baştan aşağıya tamamladığını, hatta giysinizin duruşunun en önemli parçası olduğunu söyleyeceklerdir. Doğru ayakkabı, topuk boyu veya burnu ile giysinizi ve tüm görünümünüzü kolaylıkla yukarı da çıkartabilir, aşağı da indirebilirsiniz. Ayakkabı sevenler çoğunlukla daha fazla estetik odaklı, göz önünde olmayı seven, daha fazla arkadaş canlısı, sosyal bireylerdir. Zaman kaybetmeyi sevmezler, sonuç odaklıdırlar, giysilerinde dikkat çekmeyi, değişik malzeme ve renkleri kullanmayı severler ve güzel olan her şey onlara çok çekici gelebilir. Çantayı tercih eden biri ise, iyi bir çantanın yatırımlık olduğunu ve farklı kıyafetler ile tekrar tekrar kullanılabileceğini vurgulayacaktır. Hatta ayakkabıların sürekli yer ile temas ederek çantalara göre çok daha kısa ömürlü olabileceğini söyleyecektir.

Çanta sevenler çoğunlukla daha bireysel, az ve özün yeterli olduğuna inanan, estetikten önce fonksiyonelliği ön plana çıkaran, iyi bir hikâyenin sonucu kadar giriş ve gelişme kısmının da önemli olduğunu savunan kişilerdir. Daha az risk sevdikleri, daha kısıtlı renk skalası ile giyim stillerini daha minimal tanımladıkları söylenebilir. Çanta sevenler, ömür boyu çalışıp sadece bir kere satın alabilecekleri Hermes Birkin, Chanel 2.55, Fendi Baguette veya Peek-a-boo, Dior Saddle, LV Neverfull gibi özel tasarım çantaların her türlü fedakarlığa değdiğini söyleyecektir. Hatta Sneaker, loafer veya babet giyerim ama çantamdan asla vazgeçmem diye konuya son noktayı koyacaklardır.

Çanta gardırobu ile ünlü olan nerdeyse kimse yok iken ayakkabı gardırobu ile ünlenen pek çok kişi olduğunun farkında mısınız? Gelmiş geçmiş en ünlü ayakkabı sever hiç şüphesiz Imelda Marcos’tur. Eski Filipinli diktatörün eşi Imelda Marcos, 1060 çift ayakkabısı ile belki de en geniş ve efsanevi ayakkabı gardırobuna sahipti. Ayakkabı sevgisini ön plana çıkartıp bunu herkesçe paylaşılan bir fetiş haline getiren ise 1990’larda zevkle izlediğimiz Sex & the City ve ana karakteri Carrie Bradshaw’dan başkası değildi. Carrie Bradshaw’un popülaritesi ile ayakkabı sevenlerin arttığını hatta ünlülerin ayakkabı gardıroplarını medyada gururla paylaşmaya başladıklarını da söyleyebiliriz. Hemen ilk aklımıza gelen ünlü ayakkabı gardırobu sahipleri Mariah Carey, Blake Lively, Kim ve Khloe Kardashian, Rachel Zoe, Christian Aguilera, Paris Hilton…

Peki sizin tarafınız hangisi ?

Burcu Kayabaşlı

Fotoğraflar : The Coveteur, Freepik

Burcu Kayabaşlı

BURCU 2 KIZ ÇOCUK ANNESİ, KADIKÖY ANADOLU LİSESİ ARDINDAN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İKTİSAT MEZUNU, 20+ SENEDİR KURUMSAL HAYATTA FİNANS ALANINDA VE YÖNETİCİLİK POZİSYONLARINDA ÇALIŞAN, İŞİNİ ZEVKLE YAPAN, MUTLU BİR İSTANBUL SAKİNİ. ÖTE YANDAN MODAYA AŞKI İLE AYRIŞAN, ARAŞTIRMAYI, YAZMAYI, SEYAHAT ETMEYİ ÇOK SEVEN VE HAYAT BOYU ÖĞRENMEYE, DEĞİŞİME VE BÜYÜMEYE CANI GÖNÜLDEN İNANAN, SIRADAN OLAN AMA SIRADAN OLMAYI REDDEDEN SİZDEN BİZDEN BİRİ.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.