İlişkiler & Seks / Cinsellik

En Çok Merak Edilen Cinsellik Soruları

Toplum ve kültür baskısı, utanç ya da korku gibi durumlar sonucunda pek çok insan kendini cinselliğin keşfi konusunda eksik hissediyor ya da yanlış bilgilerle cinsel hayatına yön veriyor.

Seksolog Gigi Engle, mail kutusuna düşen cinsellik sorularıyla ilgili bir derleme yapmış ve ona yöneltilen binlerce soru arasından en çok tekrar edilen 5 soruyu tespit etmiş. Engle’ın bu sorulara cevaplarını gelin birlikte inceleyelim!

1. Seks sırasında nelerden hoşlandığımı, hangi yöntemlerle orgazm olabileceğimi nasıl bilebilirim?

Engle’ın cevabı çok basit: Mastürbasyon! Çoğu insan mastürbasyon yapmanın veya mastürbasyon yaptığının bilinmesinin onu küçük düşüreceğini düşünüyor. Engle’a göre, insanların seksten zevk almamasının nedenlerinden en önemlisi cinselliğin keşfi ile henüz tam anlamıyla tanışamamış ve kendi cinsel zevklerini fark edememiş olmaları. Kendi zevklerini tanıyabilmelerinin yolu ise mastürbasyondan geçiyor.

Eğer bir kadın ya da bir erkek kendi bedenini tanımıyor ve cinsel reaksiyonlarını bilmiyorsa doğal olarak partneriyle iletişimsizlik ve uyumsuzluk gibi problemler yaşıyor. Bunun sonucunda da seksten yeterince keyif alamıyor ve uzaklaşıyor.

2. Yeterli vajinal kayganlığa ulaşamama sebebim ne olabilir?

Engle bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Sevişmek, seksten önce gelir. Ancak ne yazık ki hem kadınlar hem de erkekler olmak üzere çoğu insan, cinsel birleşmenin zevk almak için yeterli olduğunu düşünür.” Halbuki cinsel zevkin en kritik anahtarlarından biri klitoristir. Engle, klitoris sinirlerinin uyarılmasının cinsellikten ayrı tutulmaması gerektiğini vurguluyor. Aksi takdirde yeterli kayganlığa ulaşılmadan gerçekleştirilen cinsel birleşmede keyiften çok acı söz konusu hale geliyor.

Bu nedenle “foreplay” (ön sevişme) süresinin olabildiğince uzun tutulması gerektiğini belirten Engle, yeterli kayganlığın sağlanamadığı durumlar için mutlaka kayganlaştırıcı ürün önerisinde bulunuyor.

3. Bir seks oyuncağıyla orgazm olabilirken seks esnasında orgazm olamamamın sebebi nedir?

Bu sorunun devamında genellikle “Seks oyuncağıma bağımlılık geliştirir miyim?” gibi soruların geldiğini söyleyen Engle, bu konuda hiçbir bilimsel kanıt olmadığını açıklıyor. Seks oyuncaklarına ihtiyaç duymak cinselliğin keşfi için son derece normal. Kendi tercihlerinize göre yönlendirdiğiniz mastürbasyon esnasında daha kolay orgazm olabilmeniz de aynı şekilde.

Bu durum bundan sonra partnerinizle cinsel ilişki sırasında orgazm olamayacağınız anlamına gelmiyor. Cinselliği bir keşif ve seksten tam performans keyif alabilme etkinliği olarak değerlendirmek gerekiyor.

4. Cinsellikte deneyselliği keşfetmek istemem yanlış anlaşılmalara sebep olur mu?

Son derece popüler olan bu soru, cinsellikte yenilik keşfetmek isteyen ama bir yandan da karşı tarafın ya da çevresinin ve hatta kendi yargılarından korkan kişileri konu alıyor. Gigi Engle’ın açıklamalarına göre, cinsellik esnasında ne denerseniz deneyin bunun sizin tercihlerinizle, hayat tarzınızla ya da düşünce yapınızla ilgisi yok. Seks hayatınız, sizin tamamen özgür olabildiğiniz bir yer olmalı ve hiçbir yargıya yer vermemeli.

5. Birbirine uyumlu olmayan libidolar için ne yapılmalı?

Bu sorunun pek kolay bir cevabı olmadığını söyleyen Engle, uyumsuz libidonun pek çok çiftin korkulu rüyası olduğunu belirtiyor. Çünkü cinsel uyumu yakalayamayan çiflterde aldatma riskinin daha yüksek olduğuna inanılıyor.

Bir de uyumlu olmayan libido konusunda tarafların birbirini yanlış anlama çekinceleri söz konusu. Engle’a göre eğer bir erkek kadına göre daha az cinsellik arayışındaysa, erkek “daha az erkek”, kadın ise “seks bağımlısı” sıfatlarına layık görülüyor. Ama libido, cinsiyetle alakası olmayan, tamamen kişiye özgü bir olgu ve bunun çiftler arasında konuşulup ortak nokta bulunarak çözümlenmesi gerekiyor.

Seks, ilişkinin önemli parçalarından biri olduğu için eğer ilişkinizi kaybetmek istemiyorsanız Engle sizlere partnerinizle açık iletişim kurarak libido konusunda ılımlılığa ve uyumluluğa yakınlaşmanızı tavsiye ediyor.

Kaynak: Live To Bloom, Mindbodgreen.com, Psychologytoday.com

THE S FASHION

Moda haberleri, güzellik sırları, trend dosyaları, ünlü stilleri, moda haftaları, defileler, röportajlar ve merak edeceğiniz tüm içerikleri takip edebileceğiniz online platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.