Kültür / Sanat

Bir Kiralık Katilin Gardrobu : Eve’i Öldürmek Dizisi

Hayal edin ki bir drama, hem casus hem de kara komedi  dizisi olsun ve başrollerinde 2 iddialı güçlü kadına yer versin. Bu kadınlardan biri Grey’s Anatomy’den tanıdığımız Sandra Oh, diğeri ise 10 parmağında 10 marifet olan ünlü İngiliz aktris Jodie Comer olsun. İkisi de güzel, farklı ve karizmatik olan bu iki kadın, 2018 yılından beri “Eve’i Öldürmek”(Killing Eve) adlı Luke Jennigs’in romanından adapte edilmiş dramada harikalar yaratıyorlar.

Dizide, Sandra Oh’un hayat verdiği Eve Polastri, MI6 İngiliz İstihbarat Örgütü ajanı rolünde. Jodie Comer’in hayat verdiği kod adı Villanelle olan diğer başrol oyuncusu ise çok zeki, 10’dan fazla dili ana dili gibi aksansız konuşan psikopat bir kiralık katili canlandırıyor. Hangi role kendinizi daha çok kaptırıyorsun ve hayranlıkla izliyorsun diye sorarsanız cevabımız hiç tereddütsüz Villanelle olacaktır. Villanelle’in öyle bir çarpıcı ama aynı zamanda sıradan bir güzelliği var ki kılıktan kılığa girdiği suikast girişimlerinde kendisini kolayca hem görünür hem de görünmez kılıyor. Kanlar içerisinde olduğunda dahi yaptığı bir jest veya espri ile sizi kendine yakınlaştırıyor.

Villanelle’in ilk sezondan itibaren Paris’te oturduğu harika loft daireyi imrenerek seyrediyoruz. Modaya ve tasarımlara aşık olan Villanelle hem Eve ile olan ilişkisini moda ile başlatıyor hem de gittiği her şehirde, oraya uygun şekilde gardrobunu yeniliyor. Öyle ki onun ziyaret ettiği her şehirde onunla beraber o şehri, dilini ve modasını tekrar keşfediyorsunuz.

Favorilerimiz arasında Barselona’daki çiçekli elbisesi, Amsterdam’da giydiği pembe kıyafeti,  Roma’da giydiği kırmızı pantolon takımı başı çekiyor. Villanelle renkli, desenli pantolon takımları, Dice Kayek vb markalardan kullandığı vatkalı “power suit” takım elbisesi ile maskülen ama renkli kişiliğini cesurca sergiliyor.

Emmy, SAG, Golden Globe ve Bafta ödülleri alan dizi 3 sezonu bitirmiş durumda. Türkiye’de BluTv’de yayımlanıyor. Covid nedeniyle ötelenen yeni ve son sezon çekimlerine bu baharda başlanması bekleniyor. Kim ölür, kim kalır sonunda bilemiyoruz ama sadece yeni yerleri ve o muhteşem kombinleri görmek için bile son sezonu iple çekiyoruz.

Jodie Comer’ı ve hayat verdiği Villanelle’i keşfetmek için sizi diziyi seyretmeye davet ediyoruz.

Keyifli izlemeler!

Fotoğraf : Des Willie/BBCA, BBC Amerika

Burcu Kayabaşlı

BURCU 2 KIZ ÇOCUK ANNESİ, KADIKÖY ANADOLU LİSESİ ARDINDAN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İKTİSAT MEZUNU, 20+ SENEDİR KURUMSAL HAYATTA FİNANS ALANINDA VE YÖNETİCİLİK POZİSYONLARINDA ÇALIŞAN, İŞİNİ ZEVKLE YAPAN, MUTLU BİR İSTANBUL SAKİNİ. ÖTE YANDAN MODAYA AŞKI İLE AYRIŞAN, ARAŞTIRMAYI, YAZMAYI, SEYAHAT ETMEYİ ÇOK SEVEN VE HAYAT BOYU ÖĞRENMEYE, DEĞİŞİME VE BÜYÜMEYE CANI GÖNÜLDEN İNANAN, SIRADAN OLAN AMA SIRADAN OLMAYI REDDEDEN SİZDEN BİZDEN BİRİ.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.